Монтаж на соларна инсталация
Нашият екип от инженери с дългогодишен опит гарантира за бързата и качествена реализация на Вашия проект за соларна централа. При напълно изрядна документация и липса на административни спънки, самото физическо изграждане на фотоволтаично съоръжение се осъществява в рамките на 15-20 дни. Фокусът ни е върху съставянето на надежден технически проект, чиято реализация се случва в няколко основни стъпки:
- Доставка на всички необходими материали
- Изграждане на носещи конструкции и ограждане на терена (при монтаж на земя) и подготовка на повърхността (покрив/фасада)
- Монтаж на соларни модули върху съответния обект
- Монтаж и настройка на инвертори
- Монтаж и настройка на табла
- Извършване на изкопни работи, окабеляване и стринговане, свързване на всички електрически звена в системата
- Извършване на всички необходими тествания и пускане в експлоатация на соларното съоръжение
Къде може да се монтира инсталацията?
Мощността на една Соларната централа зависи от оптималното разположение и подходящия наклон на панелите. За надеждността и качеството важна роля играят конструкцията и монтажа ѝ. Монтирането на фотоволтаични инсталации може да бъде извършвано върху покрив (наклонен или равен), фасада или наземен монтаж.
Равен покрив
Предимства:
- Пестене на място
- По-лека и евтина конструкция
- Не заема свободни площи
- Няма нужда от охрана
- Добро решение за мрежови централи
- По-голяма енергийна плътност
Недостатъци:
- Системата изисква внимателни грижи по отношение на водоустойчивостта, вятъра и снега, и по-внимателна поддръжка;
- Наклон от 0° задоволява нуждите при вграждане върху плосък покрив, но не осигурява най-добрите условия за производство на енергия.
Наклонен покрив
Предимства:
- Постигане на ъгъл от 10° до 30°;
- Гъвкаво решение за различни повърхности;
- Лесен и икономичен вариант;
- Възможност за улавяща повърхност с по-голям наклон, в сравнение с монтирането им върху вертикална стена или пълното им вграждане върху плосък покрив (наклон 0°).
Недостатъци:
- Системата изисква внимателни грижи по отношение на водоустойчивостта, устойчивостта на въздействията на вятъра и натоварвания от снега, и поддръжка, която не трябва да вреди на нейната работа или експлоатационен период.
Предимства:
- При използването на вертикални повърхности не се налага да се променя цялостната външна форма на сградата;
- Наклонът на стената дава възможност за по-голяма улавяща повърхност и използване на термичен колектор с по-голям наклон спрямо посоката на слънчевото лъчение.
Недостатъци:
- Разполагането на соларни термични панели върху вертикална повърхност (90° наклон) с различна ориентация при нормални условия е по-малко функционално от тяхното разполагане върху наклонена повърхност с ъгъл от 35°- 40° (при разположение на юг има годишно намаление от 70% в уловеното слънчево лъчение)
- Изисква внимателна и детайлна поддръжка;
- Изисква специални грижи по отношение на водонепропускливостта и поддръжката.
Предимства:
- Бърз монтаж
- Изцяло алуминиеви компоненти
- Изгодно решение за постигане на оптималния 30° наклон
- По-лесно може да се намери голяма площ
Недостатъци:
- За оптимална ефективност и улеснена процедура по монтажа е необходима теренът да има правилна форма, почвата да бъде чиста, без наличието на едрогабаритни отломки или скали;
- Съгласно закона, необходимо е земята да бъде конкретна категория: 7-ма, 8-ма или 9-та, тъй като е забранено изграждането на соларни централи върху плодородни земи;
- Ако теренът не отговаря на законовите изисквания, се налага процедура по смяна на статута, която може да отнеме до няколко месеца.